АПОЛЛОНІЙ ПЕРГСКИЙ

АПОЛЛОНІЙ ПЕРГСКИЙ (розквіт діяльності - друга половина 2 ст. до н. е.), давньогрецький математик, родом з Перги в Памфілії, прозваний сучасниками Великим геометром. Займався математикою в Олександрії під керівництвом учнів Евкліда. Його головна праця, що збереглася - "Конічні перерізи" у 8 книгах (на грецькій мові збереглися перші 4 книги, ще три існують в перекладі на арабську, остання книга до наших часів не збереглася). Аполлоній ввів поняття параболи, гіперболи та еліпса. Теоретичні відомості про них збереглася в практично незмінному вигляді до епохи Ньютона. Інші твори, крім невеликого трактату "Про перерізи відношень" (зберігся в арабському перекладі), відомі лише за назвами.

Задача Аполлонія

Побудувати за допомогою циркуля і лінійки, коло, що дотикається до трьох даних кіл. За легендою, задача була сформульована приблизно в 220 р. до н. е. в книзі, яка була втрачена, але була відновлена в 1600 р. Франсуа Вієтом. Задача вирішується за допомогою застосування двох операцій: інверсії і переходу до концентричних кіл.

Брамагу́пта

Брамагу́пта(598 - 668) — давньоіндійський математик і астроном, який написав важливі роботи з математики та астрономії: теоретичний трактат Brāhmasphuṭasiddhānta («Перегляд системи Брами») та більш практичний текст Khaṇḍakhādyaka. Одним з перших встановив правила арифметичних операцій над від'ємними числами та нулем. Запропонував метод обчислення квадратного кореня та метод вирішення деяких квадратних рівнянь.

Задача Брамагу́пти

Побудувати за допомогою циркуля та лінійки вписаний чотирикутник за чотирма його сторонами. Одне з рішень використовує кола Аполлонія. Коло Аполлонія — це дві сім'ї кіл, такі що кожне коло першої сім'ї перетинає кожне коло другої сім'ї ортогонально. Ці кола є основою біполярної системи координат. Вперше їх описав Аполлоній із Перги, відомий грецький математик.